IAPS Athletics Qualifier
Posted: 20/06/2018
Yesterday, a number of our leading boy and girl athletes from Years 5-8 made the trip down south to Abingdon to take part in the annual IAPS athletics qualifier. All athletes who finished in first place gained automatic qualification for the National Finals at Birmingham’s Alexander Stadium on Tuesday, 3rd July, with the possibility of athletes who finished in second place also gaining qualification depending on the strength of their performance.
This turned out to be an incredibly busy, exciting and rewarding day for many of our Bromsgrovians.
BOYS' REPORT
Year 8
1st: Louis U, 10.91 seconds, 75 metres hurdles (only 0.11 of a second off national record) PB
2nd: Louis U, 40.34 seconds, 300 metres (new school record, his fourth of the season) PB
1st: Zachary A, 11.82 metres, shot put with 3.25kg weight PB
2nd: Harry D-B 11.16 metres, shot put with 3.25 kg weight PB (This is the first time ever we have had two Prep School boys throw shot over 11 metres on the same day)
1st Harry D-B, 32.90 metres discus
2nd: Sebastian P, 4 minutes 55 seconds, 1500 metres (fastest time ever in a School vest)
2nd: 4 x 100 metres relay, 51.86 seconds Billy M, Louis U, Thando B, Ayush L and Joe M
Year 7
1st: Joe M, 1.45 metres, high jump PB
Other boys who gained a top six finish were as follows:
Year 8
3rd: William H, 4 minutes 49 seconds, 1500 metres PB
(first time ever we have had two Prep School pupils under 5 minute barrier for 1500 metres in the same race)
3rd: Billy M 75 metres Hurdles, 11.49 seconds PB (new School record which had stood for 22 years but Louis U ran faster to lower record further, and the first time ever our Prep School has had two boys go under 12 seconds for 75 metres hurdles on the same day
3rd: Joe M, 26.75 seconds, 200 metres PB
3rd: Thando B, 9.72 metres, triple jump
4th: Louis H, 29.15 metres, javelin PB and 23.49 metres discus
4th: Cyrus P, 2 minutes 26 seconds, 800 metres
5th: Billy M, 4.78 metres, long jump
5th: William B, 1.40 metres, high jump PB
6th: Henry J, 2 minutes 30 seconds, 800 metres
6th: Alex R, 26.75 metres, javelin
Year 7
4th: Joe M, 28.48 seconds, 200 metres PB
4th: Oliver H, 8.97 metres, shot put PB
5th: Hanli Y, 23.25 metres, discus PB and 8.48 shot put PB
5th: Sebastian H, 19.33 metres, javelin
5th: 4 x 100 metres relay of G.Hastings, K.Reid, J.McLoughlin, L. Ingram
6th Rohan A, 2 minutes 37 seconds, 800 metres PB
6th Daniel V, 12.05 seconds, 70 metres Hurdles in heats PB
Years 5 & 6
4th: Oliver D, 2 minutes 37 seconds, 800 metres (new School record) PB. Oliver also broke the high jump School record with his best jump of 1.25 metres PB
5th: William P, 5 minutes 12 seconds, 1500 metres PB
6th: James H, 4.16 metres, long jump PB
Robert S broke the Year 5 boys' 200 metres School record with his time of 30.71 seconds PB.
Whel all the points totals had been tallied for all the thirty schools taking part, Bromsgrove boys finished as runners up just twenty points behind the top scorers.
GIRLS' REPORT
Well done to the following girls who achieved a place in the IAPS National athletics finals:
2nd: Scarlet P, long jump
2nd: Angelina S, 75m hurdles
2nd: Laura Y, 200m
1st: Laura Y, Regional Champion in 100m
1st: Ella K, Regional Champion in the 1500m
1st: Ella K-C, Regional Champion in the triple jump
1st: Lily-Mae W, Regional Champion in the discus
The full list of girls' results are as follows:
Hurdles:
2nd: Angelina S, 75m hurdles (qualified), 12.90secs, PB, Regional Runner Up
3rd: Abi B, 75m hurdles, 12.97 secs PB
5th: Lily W, 13.35 secs
6th: Teah P, 13.58 secs PB
6th: Charlotte J, 15.88 secs
8th: Ava C, 15.06 secs
Shot put:
5th: Jemima V-H, 7.74m
7th: Issy R, 7.43m
7th: Lidia, 6.41m
9th: Kasi W, 5.75m
11th: Isabelle K, 4.81m
12th: Ava C, 4.77m
1500m:
1st: Ella K, 5.59 mins (Qualifier and Regional Champion)
3rd: Jasmine U, 5.51 mins
4th: Sophia M, 6.05 mins
10th: Honey Bo L, 6.05 mins
13th: Liz S, 6.23 mins
100m:
1st: Laura Yong, 100m final, 13.39 secs (qualified for final where she became Regional Champion and National finalist)
6th: Amelia R, 14.38 secs
7th: Amelia Rowe, 100m final, 14.52 secs
8th: Issy Rusling, 100m final, 14.19 secs (qualified for final where she came 8th)
8th: Luci B, 100m final, 15.10 secs
8th: Luci B, 14.73 secs
9th: Lexi Wright, 14.92 secs
17th: Ava Broadhurst, 15.41 secs
200m:
2nd: Laura Y, qualified for 200m final and came second in a time of 28.94 secs. Regional runner Up and National finalist
3rd: Sophia M, 4th in the heat then 3rd in the 200m final, 29.62 secs
4th: Freya L, qualified for final 29.29 secs (PB) where she came 4th in 30.04 secs
7th: Megs H, qualified in 7th place and came 8th in the 200m final, 31.45 secs
11th: Scarlet P, 31.84 secs
11th: Tash B, 31.73 secs
Discus:
1st: Lily W, 17.65m (Regional Champion and National final Qualifier)
4th: Louise O, 18.21m
8th: Isabelle K, 12.26m
10th: Tilly F, 11.55m
11th: Charlotte J, 13.70m
Long jump:
2nd: Scarlet P, 3.88m (National Final Qualifier)
2nd: Freya Lawton, 3.95m (narrowly missed the qualifying distance for National finals)
2nd: Abigail B, 4.01m PB
14th: Ava B, 3.32m
6th: Sophia M, 3.68m
4th: Tash B, 3.71m
Triple jump:
1st: Ella K-C, 9.35m (qualified for National Final as Regional Champion)
High jump:
3rd: Tilly Fountain, 1.20m
3rd: Rosie C, 1.25m
3rd: Chloe R, 1.35m
5th: Angelina S, 1.35m
7th: Evie K, 1.20m
8th: Lexie W, 1.05m
300m:
4th: Chloe R, 48.20 secs
Javelin:
3rd: Honey Bo L, 13.32m
5th: Evie D, 23.35m
6th: Jemima V-H, 23.30m
7th: Hatty O, 13.64m
5th: Elizabeth S, 7.39m
NT: Emelia M
800m:
3rd: Ella K-C, 2.48 mins
5th: Teah P, 2.45 mins PB
5th: Hatty O, 3.09 mins
6th: Louise O, 2.59 mins
6th: Katherine S, 3.11 mins
15th: Megs Higgs - 3.02 mins
Girls' 4 x 100m Relay:
6th: U12 - 1.03.47 secs
3rd: U13 - 59.12 secs
3rd: U14 - 56.63 secs
Best of luck to everyone who has qualified for the National Finals next month.