Bromsgrove School
Home

Staff Directory

Search again

Showing all staff in Senior section



Mrs Sarah Ascough
Biology, Coordinator of DofE, Assistant Houseparent (Day)
Click here for full details


Miss Sarah Ashcroft
Careers Interviewer
Click here for full details


Mrs Marion  Astill
Housemother
Click here for full details


Miss Amy Baker
Mathematics
Click here for full details


Mr James Baldrey
EAL
Click here for full details


Major Mark Banwell MBE
Officer Commanding CCF
Click here for full details


Major Mark  Banwell MBE
Mathematics
Click here for full details


Mr Richard Barr
Head of Sixth Form (Careers & UCAS); Geography
Click here for full details


Miss Hollie Barton
Art & Textiles, Second in Bromsgrove Service
Click here for full details


Mrs Jean Batchelor
Housemother
Click here for full details


Mrs Fran Bateman
Chemistry, Head of Lower Sixth Form, Second in Careers and UCAS, Deputy Head of Sixth Form
Click here for full details


Mr Mark  Beet
Head of Modern Languages, Assistant Houseparent, Head of Oxbridge
Click here for full details


Mr Hugh Bell
Houseparent, Economics
Click here for full details


Mr Matthew Bonnell
Physics
Click here for full details


Mrs Julia Boonnak
Head of International Department
Click here for full details


Mr Philip St John Bowen
Deputy Headmaster
Click here for full details


Mr Stephen Broadbent
Design and Technology
Click here for full details


Mr James Brogden
Assistant Houseparent, English
Click here for full details


Mrs Gaynor Bruce
Curriculum Support
Click here for full details


Mrs Emma Buckingham
Head of Girls' PE and Games, Assistant Houseparent
Click here for full details


Mrs Alison Buckley
German and French
Click here for full details


Mr Stephen Challoner
Currently Head of Bromsgrove Thailand
Click here for full details


Mr Tom Clinton
Physics
Click here for full details


Ms Jackie Comley
EAL
Click here for full details


Miss Sarah Cronin
Head of Business Studies, Assistant Head of Upper Fourth Form
Click here for full details


Miss Charlotte Curtis
Religious Studies
Click here for full details


Mr Virang Dal
Economics
Click here for full details


Ms Laura Davenport
PE
Click here for full details


Mr Gary Delahunty
Head of Politics, Head of Extended Essay (IB)
Click here for full details


Ms Emma Densem
DT, Assistant Head of Lower Sixth Form
Click here for full details


Miss Fiona Diver
Head of Geography, Head of Lower Fourth Form
Click here for full details


Mr Christopher Dowling
Head of Chemistry, Academic Database Co-ordinator, President of the Common Room
Click here for full details


Mr Ben Dudley
Director of Hockey
Click here for full details


Mrs Tasneem Ebrahim
Biology
Click here for full details


Mr Christopher  Edwards
Headmaster
Click here for full details


Mr David Fallows
Houseparent, Director of Cricket
Click here for full details


Mrs Louise Fallows
Housemother and Tutor
Click here for full details


Mr Jeff Farnes
CCF
Click here for full details


Miss Christine  Fletcher
Housemother
Click here for full details


Miss Sally Franks
PE, Assistant Houseparent
Click here for full details


Mrs Mariam Garibyan
Teacher of Russian
Click here for full details


Miss Kate Garratt
English
Click here for full details


Mrs Adele George
Houseparent (Prep - Page), Classics
Click here for full details


Mr Gareth George
Head of Boys' PE & Games, Houseparent
Click here for full details


Miss Harriet Gibson
Classics
Click here for full details


Mr Matthew Giles
Mathematics
Click here for full details


Mrs Jacqueline Golightly
French, Assistant Houseparent, i/c Community Service
Click here for full details


Ms Angela Gregory
Housmother (Housman Hall)
Click here for full details


Mrs Kim Hands
Head of Religious Studies
Click here for full details


Mrs Kay Hannah
Houseparent
Click here for full details


Miss Fiona Hardy
Business Studies, Assistant Houseparent (Residential)
Click here for full details


Miss Emily Harper
Geography
Click here for full details


Dr Nicholas Harrigan
Physics
Click here for full details


Miss Lauren Harrison
English
Click here for full details


Rev'd Paul Hedworth
Chaplain
Click here for full details


Mrs Tara Helmore
Houseparent, French
Click here for full details


Mr Alex Helmore
Business and Economics
Click here for full details


Mrs Ann Hibell
Housemother and Tutor
Click here for full details


Mrs Judith Holden
Geography, Houseparent
Click here for full details


Mr James Holdsworth
Mathematics
Click here for full details


 Louise Hunter
Second in History
Click here for full details


Mrs Tracey James
Head of Drama
Click here for full details


Dr Anthony Johns
Biology, Head of Sixth Form (Pupil Monitoring), Head of Upper Sixth Form
Click here for full details


Miss Emma Johnston
Mathematics, Second Examinations Assistant, Assistant Head of Upper Fourth, Resident Tutor
Click here for full details


Mr  James Jones
Houseparent, Head of Extended Project Qualification, Senior Boarding Houseparent
Click here for full details


Miss Roberta Keys
Head of Economics, Head of CAS (IB)
Click here for full details


Mr Stephen Kingston
DT, Examinations Officer
Click here for full details


Mr Richard Knight
Assistant Director of Music
Click here for full details


Miss Lisa Lancett
Assistant Houseparent (Residential), Head of Fifth Form, English and Drama
Click here for full details


Mr Andrew Langlands
Head of Academic PE, i/c Hockey
Click here for full details


Miss Jennifer Law
PE, Resident Tutor
Click here for full details


Miss Zia Leech
Houseparent, Careers Advisor, Head of PSCHE
Click here for full details


Miss Jessica Lesniak
English, Head of Curriculum Support
Click here for full details


Mrs Kate Linehan
Head of English
Click here for full details


Mrs Catherine Matthews
Tutor
Click here for full details


Mr Owen Matthews
Head of DT
Click here for full details


Mr Simon Matthews
History
Click here for full details


Mrs Catherine Maund
Assistant Pastoral Head, Biology
Click here for full details


Dr Jo May
Biology
Click here for full details


Mr Al McClure
Houseparent, Head of Classics
Click here for full details


Miss Laura McCutcheon
MFL, Head of Theory of Knowledge (IB), Assistant Head of Lower Fourth Form, Resident Assistant Houseparent
Click here for full details


Mrs  Lucinda McKee
English
Click here for full details


Mr James McKelvey
Director of Music
Click here for full details


Ms Sarah McWilliams
Art, Assistant Timetabler
Click here for full details


Mr Andrew Merrick
Biology, Assistant Examinations Officer
Click here for full details


Ms Sarah Morgans
Head of Art
Click here for full details


Mr Paul Mullan
2nd Deputy Head Co-Curricular, PE
Click here for full details


Mr  Liam Mullan
Boys' PE and Games, Resident Tutor Hayward, Boarding Co-ordinator
Click here for full details


Miss Sarah Nelson
Geography, i/c Bromsgrove Badge
Click here for full details


Mrs Lydia Newton
Mathematics, i/c Duke of Edinburgh (Silver)
Click here for full details


Mr Stephen Noble
Biology, Head of Staff Induction and Training, Assistant Houseparent
Click here for full details


Mrs  Maria  Parkinson
Modern Languages
Click here for full details


Mr Mark Patchett
Physics
Click here for full details


Mrs Iskra Peric Crnko
Chemistry, Assistant Houseparent
Click here for full details


Mr Stephen Phennah
Mathematics, Head of Activities
Click here for full details


Mr Nathan Phillips
Assistant Houseparent (Residential), Second in Chemistry
Click here for full details


Mrs Emma Pugh
Housemother
Click here for full details


Ms Sophie Purcell
Art Life Drawing Teacher, Sunday Assistant, Drama Technician
Click here for full details


Mrs Heather Race
Mathematics
Click here for full details


Mr James Ramsden
Mathematics, Residential Assistant Houseparent
Click here for full details


 Kirsty  Rankin
Classics
Click here for full details


Mr Nick Riley
Head of Mathematics
Click here for full details


Mr Peter Ruben
2nd Deputy Head Academic, Politics
Click here for full details


Dr Mel Ruben
Head of Gifted and Talented
Click here for full details


Miss Rachel Scannell
Assistant Head
Click here for full details


Mrs Suzanne Shinn
Mathematics, Head of GCSE, Head of Upper Fourth Form, Senior School Timetabler
Click here for full details


Mrs Susan Smith
Housemother
Click here for full details


Ms Michelle Smith
Head of Spanish
Click here for full details


Mrs Joanna Spearing
Head of Critical Thinking
Click here for full details


Mr Mark Stone
Chemistry
Click here for full details


Mrs Dorothea Sutherland
Mathematics
Click here for full details


Mr  David Tamplin
Mathematics, i/c Duke of Edinburgh (Gold)
Click here for full details


Miss Katherine Tansley
Second in English, Assistant Head of Upper Sixth
Click here for full details


Miss Cara Thompson
History
Click here for full details


Dr Michael Thompson
Physics, Director of International Baccalaureate
Click here for full details


Miss Samantha Thorpe
PE
Click here for full details


Mrs Claire Turner
Geography
Click here for full details


Mrs  Tracey Tweddell
Biology, Houseparent
Click here for full details


Miss Gabrielle Tyrrell
Modern Languages
Click here for full details


Mr Rhys Watkins
Head of French, Assistant Houseparent
Click here for full details


Mrs  Cornelia Wedelich-Niedzwiedz
German
Click here for full details


Dr Margaret Werrett
Senior Mistress, Chemistry
Click here for full details


Miss Gemma Werrett
Chemistry
Click here for full details


Mr  David Whiting
Head of Physics
Click here for full details


Mr Daniel Wilkins
Houseparent, History
Click here for full details


Miss Alice Williams
PE
Click here for full details


Mr Daniel Williams
English
Click here for full details


Ms Joanne Williams
Business and Economics
Click here for full details


Mr Tony Windo
Director of Rugby
Click here for full details


Mrs Jayne Wise
Housemother
Click here for full details


Dr Alan Woollhead
Head of Biology, Coordinator of Science, Assessment Manager
Click here for full details


Miss Julia Zafar
Head of History, Assistant Houseparent
Click here for full details